DominikaKulikbanery1920400px1.png

Ubezpiecz swój dorobek

Obawiasz się o swój majątek? O swój dom, mieszkanie, domek letniskowy czy dom w budowie? Boisz się złodziei, wandali, pożaru, zalania czy skutków nieprzewidywalnej pogody? Wcale nie musisz się martwić, wystarczy dobre ubezpieczenie.

O czym musisz pamiętać zawierając polisę ubezpieczeniową?
Przede wszystkim zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, ponieważ w każdym Towarzystwie różnią się one od siebie. Najkorzystniejsze ubezpieczenie to tzw. Ubezpieczenie od Wszystkich Ryzyk (all risk), które zakłada, że ubezpiecza się wszystkie wypadki (jakie możemy sobie wyobrazić i nie), poza tymi znajdującymi się w rozdziale „wyłączenia”. Innym rodzajem ubezpieczenia jest ubezpieczenie „Od ryzyk nazwanych”, w którym zakłada się ochronę jedynie od ryzyk wymienionych w Ogólnych Warunkach, zwykle jest ich kilka lub kilkanaście, np. pożar, powódź, przepięcie, zalanie itp.”

Dobierz odpowiednią sumę ubezpieczenia.
Suma ubezpieczania dla nieruchomości powinna stanowić jej rynkową wartość. Dla przykładu, jeżeli w Twojej okolicy mieszkanie o podobnym metrażu i standardzie można kupić od 260 000 PLN – taka suma ubezpieczenia powinna się znaleźć na Twojej polisie. Co Ci to daje? Zakładając najgorszy scenariusz, kiedy zniszczeniu ulegnie cała nieruchomość taka suma pozwoli Ci na zakup nowej lub w przypadku domu na jego odbudowanie. Nie zaniżaj sumy ubezpieczenia! Warto również zadbać o to, aby suma ubezpieczenia opiewała na wartość nową (lub rynkową), która nie spowoduje w przypadku wypłaty odszkodowania potrąceń dotyczących amortyzacji (tak jak w przypadku wartości rzeczywistej).
 
Ubezpieczając nieruchomość należy pamiętać, że w polisie na osobną sumę możemy (a nawet powinniśmy!) ubezpieczyć również:

  • Ruchomości domowe – nasze meble, sprzęty, gotówkę, a nawet ubrania i zapasy.
  • Elementy stałe – wszystko to co w domu mamy w zabudowie – sprzęt AGD, meble itp.
  • Elementy zewnętrzne – rynny, parapety, instalacje.
  • Budowle – bramy, altany, nawierzchnie placów, chodniki.

Zwykle ubezpieczyciele również dają możliwość włączenia do ubezpieczenia szklanych przedmiotów – kabin prysznicowych, szyb w piekarniku, brodzików, umywalek itp. Powiedz Agentowi jak wygląda Twoje najbliższe domowe otoczenie, a na pewno odpowiednio „uszyje” dla Ciebie ubezpieczenie. Masz zamontowaną instalację solarną? Fotowoltaikę? Również poinformuj o tym Agenta. Posiadasz piwnicę, pomieszczenie przynależne do mieszkania – to ważne, aby taka informacja znalazła się na polisie, zazwyczaj ubezpieczyciele chronią również Twoje ruchomości w tych pomieszczeniach, np. rowery w piwnicy na wypadek kradzieży.

Pamiętaj o ubezpieczeniu OC (odpowiedzialności cywilnej). Tutaj również nie zaniżaj sumy, składki za OC są naprawdę niewielkie, a to ubezpieczenie naprawdę może w życiu dużo pomóc. Np. nie zakręcisz kranu i zalejesz sąsiadów. Jeżeli mieszkasz na 10 piętrze, możesz zalać dziewięć pięter w dół, czyli dziewięć mieszkań może wymagać remontu. Ale to nie tylko ochrona w przypadku zaniedbań dotyczących nieruchomości, ale również całego Twojego życia prywatnego. Twoje dziecko stłucze w sklepie drogi wazon, sąsiad zostanie ugryziony przez twojego psa, zniszczysz wypożyczony rower – tego również dotyczy ta ochrona.

Decydując się na ubezpieczenie warto porównać ze sobą kilka ofert ubezpieczeniowych z różnych Towarzystw, aby znaleźć dla siebie odpowiednią ochronę o bogatym zakresie i z przyzwoitą składką.

Po więcej szczegółowych informacji oraz rzetelną pomoc w wyborze ubezpieczenia zapraszam do współpracy, przedstawię Ci kilka ofert. 

Pamiętaj, że odpowiednie ubezpieczenie to ochrona dla Ciebie i Twoich bliskich.